Prirodzené zvyšovanie vnútornej čistoty a harmónie...

DOBROVOĽNÁ SKROMNOSŤ

30.10.2015 23:22
 
Posledných niekoľko rokov počúvam stále častejšie z médií, od známych, zamestnávateľov o existenčných problémoch. Vraj za ne môže globálna finančná kríza, z ktorej nevieme nájsť cestu von. Predstava nižšieho zárobku, zvyšujúcich sa poplatkov a prepúšťastia z práce pôsobí dosť zle, takže sa v zamestnanci v práci správajú tak, aby o ňu neprišli. Na konci pracovnej doby pociťujú "radosť" z toho, že prečkali ďalší deň (na rozdiel od tých, ktorí z vlastnej vôle odišli) a termín finančnej kríze väčšinou chápu ako existenčné ohrozenie. 
 
Naozaj existuje aj iný ako rutinný spôsob života? Dá sa život prežiť aj inak? Bez strachu o svoju existenciu bez peňazí? Touto otázkou sa zaoberalo aj v minulosti mnoho filozofov. Napríklad Diogena zo Sinopé, ktorý žil "v sude" považovali za odľuda, Epikura, ktorý celý život hľadal hranice, považovali za pôžitkára, H.D. Thoreaua, ktorý sa snažil dokázať, že život v pohodlí nemusí znamenať aj spokojnosť, považovali za rozvracača štátu. Nejedná sa teda o nejakú rozmarnosť niektorých "filozofov" dnešnej doby. Počas stáročí sa ľudstvo zaoberá otázkou, kedy je dosť.  
 
Čo je to dobrovoľná skromnosť? Keď som v rozhovore s ktorýmkoľvek človekom použila toto slovné spojenie, nechápali, o čom vlastne rozprávam. Jeden človek zo sto cháápe tento pojem ako "nevydávať financie na zbytočnosti". Problémom dnešnej doby je konzumný egoizmus, ktorý spočíva v oslepovaní davu reklamou, ktorá predkladá divákov či poslucháčovi, že práve tento výrobok je ten najlepší, najkvalitnejší, najoriginálnejší, najmodernejší a väčšina ľudí (vrátane detí a mládeže) "sadne na lep". Je smutné sledovať nevedomie ľudí ovplyvňovaných reklamnou žijúcich v domnení spokojnosti so sebou samým. Je smutné vidieť reklamu na hračky zobrazujúcich násilie a extravaganciu zabíjajúcu jemnú dušu detí, ktorá potrebuje, viac ako kedykoľvek v minulosti, byť spätá s prírodou.
 
Dobrovoľná skromnosť musí vychádzať z vnútra. Nie je možné k nej nikoho donútiť alebo naučiť. Začať k nej viesť je možné deti od útleho veku, ale ako je to možné, keď sami rodičia nevedia, ako naložiť s tým čo mám?  Ako môžu rodičia naučiť deti k skromnosti, keď si sami nevedia povedať dosť, keď si myslia, že si treba dopriať, veď žijeme len raz. Ako môže spoločnosť viesť deti k skromnosti, keď je sama "rozšafná"? Ako sa možno dopracovať k dobrovoľnej skromnosti, keď vraj ešte nenadišiel čas vykonávanie práce, ktorá človeka baví a vychádza z jeho vnútra? 
 
Tak ako je všetko vo vesmíre prepojené a všetko so všetkým súvisí, tak súvisí aj dobrovoľná skromnosť s výchovou a vzdelávaním a to nielen detí, ale celej spoločnosti. Áno viem, nie je to možné zo dňa na deň ani z roka na rok, ale je najmä potrebné začať s uvedomením si, že konzumným egoizmom a teda opakom dobrovoľnej skromnosti trpí Príroda a celá Zem, ktorá sa nám "odmeňuje" katastrofami. Prosím, začnime sa správať skromnejšie, jedzme radšej kvalitnejšie a dobre, aj keď menej  ako veľa a zle, rozhliadnime sa okolo seba a porozmýšľajme, čo nám  je potrebné a čo nie je a skúsme to naučiť aj svoje deti. Nemusíme mať skriňu "napráskanú" šatstvom, ktoré si oblečieme raz v živote a ktoré sme si kúpili len s rozmaru, zamyslime sa nad tým, koľko chemikálií používame, ako chodíme do práce, kam chodíme na dovolenku, či vnímame krásu našej prírody a podporujeme slovenské produkty a služby. Robme prácu, ktorú máme radi a ktorá nás teší a to je dar.
 
Žime vedomý život a dobrovoľná skromnosť sa nám vyjaví ako múdrosť života a naša duša sa začne tešiť.  
 
 
 
 
 

Kontakt

Nové Energie Života, n.o.

alohawai@alohawai.sk

Sídlo (Seat):
Lipovany 125
985 31 Lipovany
Slovakia

+421 917 568 734

Vyhľadávanie

Zaslať (send) newsletter

© 2014 Všetky práva vyhradené Alohawai, n.o.

Vytvorené službou Webnode