Prirodzené zvyšovanie vnútornej čistoty a harmónie...

VZDELÁVACÍ PROCES A NOVÉ VÍZIE... SVETLO DO VZDELÁVANIA PRICHÁDZA CEZ UMELECKÚ TVORIVOSŤ, REMESELNÉ ZRUČNOSTI A ICH HARMONICKÉ SPOJENIE S PRÍRODOU...(2.časť).

18.06.2017 23:55

 

Tkanie je ozajstné umenie. Dostať taký starý zabudnutý tkáčsky stav späť do pracovného nasadenia si vyžaduje veľký kus zručnosti, citu, trpezlivosti a iných kvalít. O oživenie jedného nástroja sme sa spoločne pokúsili v priebehu tohoto týždňa.
 
Príprava bola jednoduchá, umyť tkáčsky stav a poskladať jednotlivé diely dokopy. Predkovia si väčšinou jednu stranu stroja zvykli označiť krížikom, aby sa tajnička ľahšie lúštila. Ak je stroj kompletný, treba pripraviť priadzu podľa brda a niteľníc. Navíja sa zvyčajne po desiatkach, v našom prípade sme si pripravili 400 nití o dĺžke 30 metrov. 
 
Najprv je potrebné dostať priadzu na návoj, precízne oddeliť desiatky nití od seba, čo je skutočne mimoriadne náročné na presnosť, precíznosť a trpezlivosť. Potom nasleduje náročný proces navliekania nití do niteľníc. Jedna nitka do prednej niteľnice, jedna nitka do zadnej niteľnice. Túto činnosti rozhodne nevykonávajte sami. Je to náročné na precíznosť. Stačí dať jednu niť nesprávne a hodiny strávené touto činnosťou narastajú kozmickou rýchlosťou. Niteľnice slúžia na zatváranie a otváranie priestoru na prevliekanie materiálu (vlna, bavlna, nite, rôzne látky). Po úspešnom zvládnutí navliekania do niteľníc nasleduje prevliekanie nití do brda. Pripravíme plátienko a pripevníme nite. Následne začína nastavenie stroja. Pripomína to formulu jeden, s tým rozdielom, že tu je všetko na ručný pohon a všetko sa nastavuje ručne. Priadza musí byť v jednej rovine, správne krosná musia správne zývať. Nič tu nefunguje na gombík a vnímanie a cibrenie citu sa tu maximálne snúbi s trpezlivosťou a jemnosťou. Veľa pozorovania a pochopenia je potrebné na to, aby sa všetko pripravilo na proces tkania. Nite musia byť správne napnuté, tak aby neboli ani voľné, ani príliš napnuté, mohla by totiž nejaká prasknúť. Nič neurobí za vás žiadny digitálny zázrak či matrix. Zásadné je u ľudskej bytosti skĺbenie citov, vôle, intelektu a intuície do rovnováhy.
 
Keď je všetko pripravené, može sa začať s tkaním. Je to ako ladiť klavír, nite sú ako struny na ktorých bude tkáč hrať melódiu a písať svoj príbeh.
 
Krosná bývajú tradične vyrobené z dreva a na viazanie niteľníc a iných častí sú často použité ľanové špagáty alebo nite, prípadne bavlnka. Samé prírodné materiály. Stroj je pomerne tichý, netreba zásuvku, ďiaľkové ovládanie ani chladenie. Všetko sa tu robí ručne, rozvíja sa tak vnímanie, u detí mimoriadne jemná motorika. Človek sa pri tkaní môže naladiť na veľmi vysoké frekvencie priaznivých energii. Pozornosť a koncentrácia stúpa, človek sa vnútorne ladí. 400 nití je ako 400 strún, všetko je potrebné zharmonizovať, vnímať každé stlačenie pedála, každé prekríženie nití. Tkanie to je hranie a každý môže utkať svoju vlastnú melódiu.
 
 
Precízna a veľmi jemná ručná práca v spojení s trpezlivosťou rozvíjajú vzácne cnosti ľudskej bytosti v hmote...
 
 
 

Tkanie to nie sú iba prázdne slová a reči o energiách a svetelnom vývoji, je to jedna z konkrétnych umeleckých tvorivých činností a remeselných zručností, ktorá vyjadruje zhmotnenie veľmi jemných energii priamo v hmotnom svete. Ukazuje cestu ako je možné prostredníctvom ľudskej bytosti vyladenej na svetelné priaznivé energie vysokých frekvencii priamo tieto kvality preniesť do hmoty a ukazuje Svetlo vo vzdelávacom procese. Ukazuje spojenie ľudskej bytosti s Prírodou cez fyzické a aj mimozmyslové vnímanie, intuíciu vo vzájomnej harmónii. Stabilizuje a harmonizuje ľudskú bytosť od najútlejšieho veku, jej hmotno - duchovnej rovnováhy, 50 % duchovná časť bytosti, 50 % hmotná časť bytosti vyvíjajúca sa v hmotnej dimenzii 3D a prostredníctvom spojenia ľudskej bytosti s energiami Prírody a Planéty vytvára hlboké uvedomenie ľudskej bytosti, že je rovnocenná súčasť Prírody ako celku. 

 
 
Ďakujeme za zapožičanie krosien pani Rovňanovej a za pomoc s priadzou a cenné rady pri nastavení pani Žilkovej. Takisto ďakujem aj kolegom a všetkým, ktorý ma v tejto činnosti podporili.
 
Dnešný prvý kobercový príbeh bol "O oranžovej zebre". Zajtra príde na rad "Samba".
 
 
Utkaj Svetlo v hmote, utkaj život...
 
 
 
na web článok vložil :  Marian Svinčiak

foto : © Peter Bauer

 

 

© Peter Bauer

 

 

 

Kontakt

Nové Energie Života, n.o.

alohawai@alohawai.sk

Sídlo (Seat):
Lipovany 125
985 31 Lipovany
Slovakia

+421 917 568 734

Vyhľadávanie

Zaslať (send) newsletter

© 2014 Všetky práva vyhradené Alohawai, n.o.

Vytvorené službou Webnode